Ortodoksyjni Żydzi

Czasem goniąc za swoimi codziennymi obowiązkami nie jesteśmy w stanie tak łatwo dostrzec tego, co dookoła nas się dzieje. Chcemy wykonać swoje obowiązki i mieć święty spokój, a wokół nas życie toczy się wartkim rytmem. Kiedy w końcu będziemy mieli chwilę na to, aby przystanąć, to rozejrzymy się dookoła, ponieważ może się okazać, ze umykają nam pewne ważne fragmenty. Możemy mieć okazje do poznania czegoś zupełnie innego. W tym także nie tylko pomogą nam obserwacje świata, ale także książek. Dzięki książkom możemy dowiedzieć się bardzo dużo. Jedną z nich jest “Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów” Niny Solomon (https://www.taniaksiazka.pl/ok-amen-milosc-i-nienawisc-w-swiecie-nowojorskich-chasydow-nina-solomin-p-1386360.html).

O Żydach słów kilka

Kiedy zapytamy ludzi z czym nam kojarzą się Żydzi, to wielu może dość niechlubnie stwierdzi, że z oszczędnościami. Inni może z kolei wskażą na obozy pracy, jakie niestety w czasie II wojny światowej, były na terenie m.in. naszego kraju. Co można jeszcze o nich powiedzieć? Że stanowią zupełnie odrębną kulturę. Ale tak naprawdę co jeszcze o nich wiemy? Nie za dużo. A w szczególności, jak już będziemy mieli do czynienia z ultra ortodoksyjnymi Żydami. Biorąc do ręki książkę Niny Solomon każdy z nas będzie miał doskonałą okazję do tego, aby móc poznać ten świat, który nie jest t6ak łatwo dla nas dostępny. Niewiele osób bowiem wie, ze ultraortodoksyjni Żydzi tworzą swój własny odrębny świat i niechętnie otwierają się na inne osoby. Nina Solomon jest naprawdę wielką szczęśćiarą, że mogła wejść do tego środowiska i poznać ich od tak bliskiej strony.

Sztywne zasady

Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów” opowiada o ludziach, którzy na co dzień mieszkają w Williamsburgu. Jest to jedna z dzielnic Nowego Yorku, która znajduje się bardzo blisko centrum miasta. Ale wchodząc do tej dzielnicy człowiek ma wrażenie, jakby znajdował się w zupełnie innym, odległym mieście. Tam, gdzie rządzą zupełnie inne, bardzo sztywne zasady. Każda osoba, która chce należeć do tego środowiska, musi podporządkować się poszczególnym regułom. Co trzeba przyznać to fakt, że zasady tutaj panujące są naprawdę bardzo surowe i są takie osoby, które nie wytrzymują tej presji i odchodzą od takich wierzeń. Wolą żyć w zgodzie z samym ze sobą, niż robić coś na siłę. Zresztą kto by tak chciał? Chyba nikt. Niezależnie od tego, jaką wiarę się wyznaje. Nina Solomon jest dumna z siebie, że dostąpiła tego zaszczytu wejścia do tego środowiska. Do miejsca, gdzie wszystko zadziwia. Warto poznać to specyficzne środowisko.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com